banner tytularny na www 352×60

Bałtyk Gdynia wraca na Stadion Miejski!

Na 12 września zaplanowano obchody 90-lecia Bałtyku Gdynia. Z tej okazji biało-niebiescy wracają na Stadion Miejski! Mecz z Jarotą Jarocin (12.09 godz. 17:00) odbędzie się w miejscu, gdzie Bałtyk odnosił swoje największe sukcesy. 

Historia, dziś Stadionu Miejskiego , a wcześniej stadionu Bałtyku, sięga początku lat 60-tych. W 1961 roku zapadła decyzja o rozpoczęciu budowy przez Stocznię im. Komuny Paryskiej nowego stadionu przy ulicy Olimpijskiej. Budowa trwała około trzech lat i 28 czerwca 1964 roku miało miejsce oficjalne otwarcie stadionu. Rozegrano turniej z udziałem Broni Radom, Olimpii Elbląg, Lotnika Warszawa i Bałtyku Gdynia.

Pierwszym meczem ligowym przy Olimpijskiej było spotkanie z Polonią Gdańsk. 15 sierpnia 1964 roku gdynianie wygrali 4:2 z Polonią Gdańsk (3 Braun, Babińczuk). Gra przy Olimpijskiej w sezonie 1964/65 służyła biało-niebieskim. Podopieczni trenera Bogumiła Gozdura byli na swoim terenie niepokonani. W końcowym rezultacie mistrzostwo III ligi i gra w barażach o II ligę. Tutaj w domu również graliśmy dobrze, ale dwie wyjazdowe porażki sprawiły, że w barażach zajęliśmy ostatecznie trzecie miejsce, a do II ligi awansował Hutnik Nowa Huta.

Na zdjęciu Gierszewski, Walczak, Melcer

Magia stadionu działała w najlepsze. Seria bez porażki trwała przez 27 spotkań. Dopiero 8 maja 1966 roku Unia Tczew z Olimpijskiej wywiozła komplet punktów wygrywając 2:1.

Stadion Bałtyku widział wiele sukcesów i wiele porażek. To 45 lat historii. Do jednych z najprzyjemniejszych momentów należy zaliczyć awans do II ligi w 1973 roku oraz awans na najwyższy szczebel rozgrywkowy w Polsce w 1980 roku (po siedmiu sezonach na zapleczu ekstraklasy).

Po meczu z ROW Rybnik, władze miasta Gdyni składają kapitanowi drużyny, Zbigniewowi Nowackiemu, gratulacje za wejście do I ligi. 

Pierwszy mecz w starej I lidze odbył się 16 sierpnia 1980 roku. Rywalem była Odra Opole. Bałtyk po bramce Andrzeja Zgutczyńskiego wygrał 1:0. W książce wydanej przez Stanisława Głowackiego i Sławomira Orlikowskiego na 75-lecie Bałtyku Gdynia czytamy: 8 tysięcy widzów oglądało pierwszą bramkę oraz punkty Bałtyku w I lidze. Nie wszyscy jednak mogli być świadkami tego spotkania, ponieważ w stoczni rozpoczął się strajk i kibice – stoczniowcy przebywali na terenie zakładu. W pierwszej części meczu zdecydowanie lepsi byli biało-niebiescy, którzy osiągnęli dużą przewagę, zwieńczoną golem Andrzeja Zgutczyńskiego, w 24 minucie gry. Po ładnej akcji Bikiewicza, „Zgutek” celnym, płaskim strzałem pokonał bramkarza Odry. W drugiej połowie gdynianie grali już na utrzymanie korzystnego wyniku i spokojnie „dowieźli” zwycięstwo. Skład Bałtyku w meczu z Odrą: Zakrzewski, Melcer, Walczak, Gierszewski, Puzdrowski, Rzepka, Wachełko (90 Cybulski), Mojsa (83 Kędzia), Nowacki, A.Zgutczyński, Bikiewicz.

Ten sezon był historyczny, najlepszy. Po rundzie jesiennej Bałtyk zajmował drugie miejsce. Finisz jednak nie był tak szczęśliwy. Na koniec rozgrywek podopieczni Adama Adamusa uplasowali się na szóstym miejscu, a do wicemistrzostwa Polski i gry w europejskich pucharach zabrakło tylko jednego punktu.

Przy Olimpijskiej mnóstwo radości przynosiły zwycięstwa w I lidze z takimi drużynami jak Legia Warszawa, Wisła Kraków, Widzew Łódź, Ruch Chorzów, Lech Poznań, Arka Gdynia, Górnik Zabrze, Śląsk Wrocław, Cracovia, ŁKS Łódź, GKS Katowice, Pogoń Szczecin czy Jagiellonia Białystok. Z I ligą w Gdyni żegnaliśmy się 11 czerwca 1988 roku. Przegraliśmy wówczas 0:3 z ŁKS Łódź.

Kolejne lata na stadionie Bałtyku to rywalizacja na poziomie drugiej i trzeciej ligi. Lata 90-te przyniosły zmiany własnościowe. W 1993 roku Stocznia wypowiedziała klubowi umowę. W 1995 roku w imieniu Stoczni Gdynia obiektami zarządzało Gdyńskie Centrum Sportu. W 1997 po likwidacji GCS stadionem zaczęło opiekować się miasto i powołany Gdyński Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Bałtyk w kolejnych sezonach rywalizował na trzecim i czwartym poziomie rozgrywkowym. Mecze na czwartym poziomie miały miejsce głównie na bocznym boisku. Na główny obiekt wróciliśmy w sezonie 2009/10. Jesienią rozgrywaliśmy pierwszy sezon po awansie do II ligi i były to nasze ostatnie pojedynki przed budową nowego stadionu i naszymi przenosinami na Narodowy Stadion Rugby. Ostatni mecz na Stadionie Miejskim rozegraliśmy 11 listopada 2009 roku. Przegraliśmy 1:2 z Ruchem Radzionków. Bramkę strzelił Michał Pietrzyk (na zdjęciach poniżej).

Mija więc prawie 11 lat i będziemy mieć przyjemność zagrać ponownie, choć na nowym stadionie, to nadal w miejscu, które pamięta nasze lata świetności.

Serdecznie zapraszamy wszystkich sympatyków Bałtyku Gdynia na mecz z Jarotą Jarocin, który odbędzie się 12 września o godzinie 17:00. Będzie to impreza niemasowa z ograniczoną liczbą widzów do 999.