znak A inwersyjny PANTONE

Bałtyk będzie współpracować z AP Orzełki Żelistrzewo

Zarząd SKS Bałyk Gdynia informuję, że podpisana została umowa współpracy pomiędzy SKS Bałtyk Gdynia a Akademią Piłkarską Orzełki Żelistrzewo. Mając na uwadze przyjętą politykę rozwoju klubu SKS Bałtyk Gdynia, w której kluczową rolę odgrywają wychowankowie oraz zawodnicy z regionu, a także obopólne korzyści płynące ze współpracy w ramach szkolenia piłkarskiego, obie strony zdecydowały się na szeroko rozumianą współpracę.

Założycielem i trenerem AP Orzełki Żelistrzewo jest Marcin Dettlaff, zawodnik naszego klubu w latach 2011-12 i 2014-15. W 69 spotkaniach zdobył 6 bramek.

Przypomnijmy pokrótce sylwetkę byłego zawodnika biało-niebieskich. Marcin Dettlaff urodził się 27 kwietnia 1984 roku w Pucku. Pochodzi z Żelistrzewa. Jest wychowankiem Celtiku Reda. Następnymi klubami były Arka Gdynia, SMS Łódź, KP Sopot, Zdrój Ciechocinek, Toruński KP, ŁKS Łódź, Stal Stalowa Wola, UKS SMS Łódź, Kmita Zabierzów, Wisła Płock, Unia Janikowo, Bałtyk Gdynia. Bałtyk przegrał sezon 2011/12 i spadł do III ligi, ale Marcin Dettlaff był jednym z wygranych tamtego okres. Jego dobra gra w naszym zespole zaowocowała transferem do pierwszoligowej Arki Gdynia. Później był Gryf Wejherowo i powrót do Bałtyku. Kolejnym krokiem było założenie właśnie swojej Akademii Piłkarskiej Orzełki. Równolegle grał w drużynie Kaszuby Połchowo, a od tego sezonu jest zawodnikiem Kaszubii Starzyno. Gra tam typowo rekreacyjnie oraz jest członkiem zarządu klubu. Do ekipy ze Starzyna AP Orzełki przekazuje również swoich zawodników w wieku trampkarz oraz juniora.

– Skąd pomysł na otwarcie własnej akademii i kiedy ona powstała?

– Pomysł powstał po tym, jak pracowałem w grupach młodzieżowych Arki i Bałtyku jako trener. Chciałem stworzyć własną akademię z prawdziwego zdarzenia dla utalentowanych dzieci i młodzieży z mniejszych miejscowości. Takich talentów jest naprawdę sporo i zależało mi na tym, aby swoje pierwsze piłkarskie kroki mogli stawiać w swoim miejscu zamieszkania. Dlatego Akademia powstała w lipcu 2015 roku w Żelistrzewie.

– Ile macie drużyn, Ile zawodników i ilu trenerów?

– Widząc zapotrzebowanie na dziecięcą piłkę w regionie otwieraliśmy kolejne punkty. Teraz jesteśmy obecni w pięciu miejscowościach, gdzie regularnie prowadzimy zajęcia dwa razy w tygodniu. Są to Żelistrzewo, Starzyno, Leśniewo, Krokowa i Kielno. Zrzeszamy łącznie około 150 dzieci. Po dwóch latach działalności postanowiliśmy zgłosić wyróżniających się chłopców z danych roczników do rozgrywek Pomorskiego Związku Piłki Nożnej. Naszym głównym ośrodkiem treningowym są obiekty Kaszubii Starzyno, gdzie dysponujemy dwoma pełnowymiarowymi boiskami trawiastymi, orlikiem, a także salą sportową. Właśnie tam trzy razy w tygodniu trenują i grają drużyny z roczników 2009/10/11/12 występujące w rozgrywkach Pomorskiego ZPN, a także nasi chłopcy z rocznika 2006/07, którzy grają pod szyldem Kaszubii Starzyno w lidze trampkarz C2. Jako że warunków treningowych może nam pozazdrościć niejeden profesjonalny klub w Polsce, mamy ambicję stworzyć akademię, która będzie prowadziła szkolenie w każdej kategorii wiekowej aż do seniora. Mamy sześciu młodych trenerów pracujących (każdy  jest przypisany do swojej miejscowości) z licencją od UEFA A do UEFA C. Są to między innymi Jakub Kaczykowski – były zawodnik Bałtyku) i Michał Konkel – wcześniej asystent w grupach młodzieżowych Gedanii Gdańsk i trener młodzieży w Arce.

– Jakie cele sobie stawiacie jako Akademia?

Naszym celem oprócz zaszczepiania pasji do sportu i aktywności ruchowej wśród najmłodszych jest również wychować jak najwięcej zawodników kochających piłkę nożną, aby pobyt w Akademii stał się dla nich początkiem wspaniałych karier sportowych i sposobem na życie.

– Dlaczego wybór o współpracy padł na Bałtyk?

Dlaczego Bałtyk? Z własnego doświadczenia, a także patrząc na przykład naszego trenera Jakuba Kaczykowskiego, który trafił z Bałtyku do Polonii Warszawa, uważamy, że SKS Bałtyk Gdynia – klub z bogatą historią, przyciągający na swoje mecze trenerów i skautów z całej Polski – jest idealnym miejscem do rozwoju dla naszych wyróżniających się młodych i ambitnych zawodników, którym śni się poważna kariera piłkarska. Mamy również nadzieję, że okaże się to bodźcem dla naszych piłkarzy w wieku trampkarza i juniora, aby swoją dobrą grą spowodować transfer do Bałtyku i kontynuować swoje kariery na profesjonalnym poziomie. Dziękujemy Zarządowi SKS Bałtyk za porozumienie i liczymy na owocną współpracę.