04_ENERGA ksiega znaku_znak poziomy

Jaki był 2020 rok i jaki będzie 2021?

Za nami rok 2020. Wyjątkowy, ponieważ obchodziliśmy 90-lecie klubu. Specyficzny, trudny, niespotykany, ponieważ świat opanowany został przez Covid-19. Szczęśliwy, fartowny, z perspektywami, ponieważ uniknęliśmy spadku do IV ligi, a w nowym sezonie drużyna spisuje się dobrze zajmując piątą pozycję. Rozsądny i z głową, ponieważ całkiem szybko mogliśmy wyjść na prostą i dziś „Kamil” jest tylko złym wspomnieniem.

Przed nami rok 2021. Jaki on będzie? Jakie klub stawia cele? Jakie poczynania klub planuje wdrożyć?

2020
Rachunek sumienia

Czy udało się zrealizować wszystkie cele założone na 2020 rok?
Aby rzetelnie ocenić realizację celów, które były stawiane na 2020 rok należałoby spojrzeć na punkt wyjściowy, czyli sytuację klubu z 2019 roku. Mimo wielu problemów, które wówczas dotknęły klub, w kolejnym roku udało się zrealizować większość założonych celów. Zarówno pod kątem sportowym jak i organizacyjnym oraz finansowym rok 2020 był udany.

Z duża dozą szczęścia udało się utrzymać zespół w gronie trzecioligowców mając na koniec rozgrywek tylko 10 punków. Udało się rozwiązać umowy z zawodnikami ściągniętymi przez niedoszłego sponsora i spłacić wszelkie wierzytelności wynikające z niekorzystnie podpisanych umów.

Udało się utrzymać wszystkie umowy sponsorskie oraz podpisać klika nowych, w tym umowę ze Sponsorem Technicznym firmą Marba Sport. W 2020 roku nawiązaliśmy współpracę z AWFiS z profesorem Zbigniewem Jastrzębskim, a także podpisaliśmy umowę współpracy z kliniką fizjoterapii. Objęliśmy wszystkich zawodników w klubie kompleksowym ubezpieczeniem (zarówno juniorów jak i seniorów).

W międzyczasie „ożywiliśmy” oficjalną stronę klubową oraz oficjalny Facebook, który regularnie dostarcza zainteresowanym wiadomości na temat życia klubu oraz drużyn. W 2020 roku nawiązaliśmy współpracę z Akademiami Piłkarskimi spoza obszaru Gdyni (w tym z prowadzoną przez byłego zawodnika Bałtyku – Marcina Dettlaffa – Orzełki Żelistrzewo). Równocześnie podjęliśmy współpracę ze Szkołą Podstawową nr 28 w Gdyni, gdzie w chwili obecnej trenują najmłodsi adepci naszego klubu (chłopcy i dziewczynki).

Zwieńczeniem udanego roku 2020 były uroczystości 90-lecia Bałtyku Gdynia, które zostaną na długo w pamięci Biało-Niebieskiej Rodziny. Podsumowując, można określić, że 90% założeń zostało zrealizowanych. Dzisiaj z całą odpowiedzialnością możemy stwierdzić, że SKS Bałtyk Gdynia jest klubem stabilnym, wiarygodnym i wypłacalnym.

Czego nie udało się zrealizować w 2020 roku?
Niewątpliwie pozostały kwestie, których w przeciągu ostatnich dwunastu miesięcy nie udało się zrealizować. Najważniejszym i najbardziej istotnym niezrealizowanym celem jest fiasko dotyczące podpisania umowy współpracy SKS Bałtyk z AP Bałtyk Gdynia. Wypowiedziana przez Zarząd AP Bałtyk w 2017 roku umowa współpracy, pomimo negocjacji oraz licznych propozycji nie została zaakceptowana i podpisana przez władze AP. Akademia nie będąc związana umową z SKS Bałtyk Gdynia od dwóch lat, nie przekazuje do SKS zawodników, co uniemożliwia swobodne przejście zawodników z AP do SKS i realizację polityki naszego klubu.

90 lat Bałtyku Gdynia

Ocena obchodów 90-lecia klubu – czy wszystko się udało zrealizować?
Pomimo pandemii i przełożenia obchodów 90-lecia klubu z maja na wrzesień, należy się uznanie dla wszystkich zaangażowanych w uświetnienie naszego jubileuszu. Lista osób zaangażowanych w organizację jest ogromna i nie sposób wszystkich wymienić. Począwszy od organizacji pikniku z dmuchanymi zabawkami, poczęstunkiem, animatorami dla najmłodszych, przez mecze oldbojów na głównej płycie stadionu przy Olimpijskiej 5, mecz pierwszego zespołu z Jarotą, a skończywszy na uroczystej kolacji z wyborem piłkarza i sportowca 90-lecia Bałtyku Gdynia. Nie był to łatwy projekt, ponieważ skupiał duże ilości Biało-Niebieskiej Rodziny w czasach reżimu sanitarnego i wielu obostrzeń. Zdaliśmy ten egzamin celująco i już wyczekujemy kolejnego jubileuszu. Bałtyk Gdynia ma do nich słabość. Na 50-lecie klubu Bałtyk awansował do ekstraklasy, na 90-lecie utrzymał się w III lidze. Czas na stulecie i…

Kiedy wrócimy na stadion przy Olimpijskiej?
Wielokrotnie informowaliśmy, że powrót na Olimpijską jest możliwy, a władze miasta Gdyni widzą taką możliwość aby na Stadionie Miejskim rozgrywały mecze dwa gdyńskie kluby. Powrót na Olimpijską wiąże się bezpośrednio z ilością kibiców na naszych meczach ligowych. Jeśli znacząco podniesiemy frekwencję to Zarząd wdroży plan powrotu do miejsca, w którym biało-niebiescy przeżywali swoje najlepsze lata. Niewątpliwie awans zespołu do II ligi byłby takim impulsem. Dlatego należy dążyć do tego, aby ściągnąć jak największą liczbę fanów na trybuny. Ustanie pandemii oraz dobre wyniki na pewno w tym pomogą. 

Znak towarowy SKS Bałtyk Gdynia i pamiątki klubowe

Na przełomie 2017 roku SKS Bałtyk Gdynia rozpoczął procedurę zastrzeżenia znaku towarowego uwzględniając nazwę, herb i barwy klubu. W marcu 2020 roku otrzymaliśmy decyzję o zastrzeżeniu znaku. Na dzień dzisiejszy SKS Bałtyk Gdynia jest jedynym dysponentem znaku towarowego zastrzeżonego przez urząd patentowy.

W 2020 roku SKS Bałtyk Gdynia sformalizował i ujednolicił temat produkcji i sprzedaży pamiątek klubowych. Obecnie jedynym podmiotem uprawnionym do produkcji i dystrybucji pamiątek jest Stowarzyszenie Kibiców Bałtyk Gdynia. 

Kondycja finansowa

Pandemia pomogła się utrzymać w lidze, a czy wpłynęła na funkcjonowanie klubu i uszczupliła budżet klubu?
Pandemia odbiła się negatywnie na funkcjonowaniu wielu podmiotów związanych zarówno ze sportem jak i innymi dziedzinami życia. SKS Bałtyk Gdynia odczuł bardzo wyraźnie skutki lockdownu. Zawieszenie rozgrywek z równoczesnym brakiem spadków w III lidze w sezonie 2019/2020 było dla nas korzystne pod względem sportowym, jednak pod względem finansowo–organizacyjnym postawiło nas w niekorzystnej sytuacji. Brak rozgrywania meczów mistrzowskich to brak realizacji umów (wstrzymanie finasowania) zawartych z większością podmiotów i firm wspierających nasze Stowarzyszenie.

Okoliczności te sprawiły, że funkcjonowanie klubu było niezmiernie utrudnione. Znacząco obniżone finansowanie klubu (w związku z brakiem rozgrywek i brakiem realizacji umów sponsorskich) oraz wdrożony plan „naprawczy” dotyczący problemów z 2019 roku postawił Zarząd w niezwykle trudnej sytuacji. Duże zrozumienie wykazał sztab szkoleniowy oraz zawodnicy, którzy zdecydowali się na obniżenie uposażenia o 50%. Ten fakt oraz wsparcie z PFR i innych projektów rządowego wsparcia sprawiły, że klub wyszedł z tej opresji obronną ręką. Rok 2020 mimo wielu przeciwności należy uznać za udany pod względem finansowo organizacyjnym.

Czy udało się spłacić wszelkie zobowiązania z tytułu rozwiązania kontraktów z zawodnikami „Kamila” oraz innym podmiotami?
Już w listopadzie 2019 roku rozpoczęły się negocjacje w sprawie rozstania się z siedmiu z ośmiu zawodników sprowadzonych przez niedoszłego sponsora. Cała siódemka odeszła z klubu w styczniu 2020 roku i na dzień dzisiejszy SKS Bałtyk Gdynia nie ma żadnych zobowiązań wobec tych piłkarzy. Wszystkie kwestie finansowe związane z tą grupą piłkarzy zostały uregulowane. Na rundę wiosenną 2019/2020 pozostał tylko Marcel Stefaniak, który dopiero w czerwcu 2020 roku odszedł z Bałtyku do I-ligowego GKS Tychy. Wobec tego piłkarza jak i innych podmiotów, SKS Bałtyk Gdynia nie ma żadnych długów i przeterminowanych zobowiązań.

Czy zawodnicy otrzymują wynagrodzenia terminowo i czy są wobec nich jakieś zaległości?
Zawodnicy, sztab trenerski oraz wszyscy pracownicy i osoby współpracujące z SKS Bałty Gdynia otrzymują wynagrodzenia terminowo i nie ma żadnych zaległości.

Wdrożona polityka klubu opierająca się na budowaniu drużyny na zawodnikach z regionu przynosi zamierzony rezultat. Skupiamy zawodników z regionu i swoich wychowanków. Na obecną chwilę większość naszych piłkarzy to albo uczniowie albo osoby godzące grę w klubie z pracą zawodową.

Czy udało się utrzymać umowy sponsorskie i czy jest szansa na ich przedłużenie?
Udało się utrzymać wszystkie umowy sponsorskie. Część z nich już przedłużyliśmy (Energa), część czeka na finalizację przedłużenia. Mamy też kilku nowych, mniejszych partnerów i ciągle prowadzimy rozmowy z potencjalnymi sponsorami, którzy mogliby pomóc w rozwoju Biało-Niebieskie Rodziny.

Czy miasto Gdynia wspiera Bałtyk?
Oczywiście. Wsparcie miasta jest nie do przecenienia. Włodarze miasta Gdynia bardzo mocno wspierają gdyński sport i widzą potrzebę mocnego Bałtyku zarówno pod kątem organizacji jak i sportowym. Bałtyk Gdynia od lat ma ogromne wsparcie od władz miejskich. Współpracujemy na wielu płaszczyznach i mamy akceptację wszystkich naszych projektów.

2021
Cele sportowe

Jakie cele stawiane są przed zespołem seniorów (pierwszy i drugi zespół) i juniorów w obecnym sezonie?
Zespół rezerw występujący w V lidze raczej nie zdoła awansować klasę wyżej, a taki cel zakładaliśmy przed sezonem. Trener Laskowski bazujący głównie na zawodnikach z rocznika 2001/2002 w drugiej połowie sezonu skupi się na jak najlepszym przygotowaniu młodych zawodników do rywalizacji o miejsce w kadrze pierwszego zespołu. Drużyna juniora starszego prowadzona przez trenera Jędrzejczaka będzie bezpośrednim przygotowaniem zawodników do piłki seniorskiej.

Cele zespołu trenera Jastrzębowskiego są niezmienne. Chcemy w tym sezonie zająć jak najwyższe miejsce w lidze i namieszać w czołówce. Minimum to gra w mistrzowskiej ósemce a maksimum… Życie pokaże.

Plany i zadania klubu

Jakie są cele długofalowe na najbliższy sezon i kolejne lata?
Po problemach jakie dotknęły klub w 2019 i planie naprawczym wykonanym w 2020 roku możemy z optymizmem patrzeć w przyszłość. Drugi zespół docelowo (w kolejnym sezonie) ma znaleźć się w gronie IV ligowców a młodzież…

Chcemy, aby w ciągu najbliższych lat o naszej młodzieży było głośno. Chcemy, aby nasze młodzieżowe drużyny walczyły w Centralnej Lidze Juniorów i mierzyły się z najlepszymi w Polsce. Wiemy, jak to zrobić i mamy na to plan. Mocne drużyny młodzieżowe w SKS to mocny zespół seniorów!

W kontekście pierwszej drużyny seniorów, obecny sezon w III lidze pokazuje, że stawka jest wyrównana i nie ma drużyn, które deklasują resztę stawki. Dlatego jeśli nie uda nam się dobić do czołówki III ligi w tym sezonie, to chcielibyśmy bić się o najwyższą stawkę już w sezonie 2021/2022.

Z perspektywy czasu i historii można stwierdzić, że Bałtyk Gdynia lubi jubileusze. W 2030 roku obchodzić będziemy 100-lecie klubu. W 1980 roku Bałtyk świętował awans do ekstraklasy, dlatego stulecie klubu chcemy uświetnić w podobny sposób – ekstraklasa na stulecie Bałtyku Gdynia! W Trójmieście jest miejsce na ekstraklasowy Bałtyk Gdynia!

Co nowego w 2021 roku w SKS Bałtyk Gdynia?
Stabilizacja, stabilizacja i jeszcze raz stabilizacja. Okres zimowy w ostatnich latach obfitował w wiele zmian. Dzisiaj stawiamy na stabilność. W kontekście seniorów 95% zawodników zostanie i będzie walczyła o punkty w rundzie wiosennej. Pracujemy nad ewentualnymi wzmocnieniami zespołu i negocjujemy przedłużenie z zawodnikami umów wygasających w czerwcu. Wyróżniający się zawodnicy drugiego zespołu zostali zaproszeni na treningi pierwszego zespołu. Wszystkie drużyny juniorskie wznowiły już zajęcia i mimo obostrzeń oraz reżimu sanitarnego przygotowania idą pełną parą.

Gdzie mają się odbywać zajęcia treningowe dzieci i młodzieży w SKS i czy niewystarczająca liczba obiektów sportowych w Gdyni nie wpłynie na organizację szkolenia?
Większość zajęć treningowych odbywa się na obiektach Gdyńskiego Centrum Sportu. Do dyspozycji klubu mamy boisko z trawą naturalną oraz boisko z trawą syntetyczną, siłownię, halę lekkoatletyczną jak i halę gier. Od września 2020 roku zajęcia SKS Bałtyk odbywają się także na obiektach SP 28 przy ulicy Zielonej (hala oraz boisko typu orlik). Miasto Gdynia jest miastem pro sportowym i angażuje się w wiele inicjatyw związanych ze sportem. Efektem tego jest duża liczba mieszkańców uprawiających sport i ogromne zapotrzebowanie na infrastrukturę sportową w Gdyni. Wychodząc naprzeciw tym okolicznościom Zarząd SKS Bałtyk Gdynia w pierwszej połowie 2020 roku zaproponował władzom Gdyńskiego Centrum Sportu możliwość wybudowania we własnym zakresie boiska z naturalną trawą.

Młodzież

Czy SKS Bałtyk Gdynia zamierza stawiać na młodzież?
Obecna polityka klubu jest ściśle związana z młodzieżą Bałtyku Gdynia. W pierwszej drużynie na 24 zawodników aż 23 to piłkarze z Pomorza. Odmłodziliśmy drastycznie nasz pierwszy oraz drugi zespół. Część z nich to zawodnicy, którzy wychowali się w Bałtyku i przygotowywali do gry w zespołach juniorskich jak i w rezerwach naszego klubu. Przykładem może być Igor Jankowski, Marcin Poręba, Maciej Buławski, Mateusz Andryszak czy debiutujący w obecnym sezonie Dominik Wołowski lub Bartosz Ossowski. Drugi zespół stanowiący ścisłe zaplecze drużyny trenera Jastrzębowskiego to zawodnicy z roczników 2001/2002 którzy w zeszłym sezonie pod opieką trenera Laskowskiego wygrali Pomorską Ligę Wojewódzką i w momencie wybuchu pandemii walczyli o awans do Centralnej Ligi Juniorów.

Realizacja naszej polityki uzależniona jest ściśle ze szkoleniem młodzieży, a na dzień dzisiejszy jest ona  utrudniona poprzez braku umowy współpracy z AP Bałtyk. Rozwiązana w 2017 roku przez Zarząd AP umowa współpracy pozwalała na bezproblemowe przechodzenie zawodników do SKS i możliwość zaplanowania przez nasze Stowarzyszenie ścieżki rozwoju zawodników przez drużyny juniorskie do drużyn seniorskich, a dzisiejszy brak umowy to znacząco komplikuje.

Obecna sytuacja stwarza pewien paradoks, w którym poprzez odrzucenie przez Zarząd AP propozycji współpracy z SKS, mimo naszej deklaracji chęci przyjęcia w poczet SKS w czerwcu bieżącego roku roczników 2003/2004/2005, przejście zawodników może być znacznie utrudnione. Proponowana przez nas umowa przewidywała płynne i bezproblemowe przejście zawodników z AP do SKS. Brak umowy znacznie to komplikuje. Niemniej jednak SKS dołoży wszelkich starań, aby wszyscy zainteresowani kontynuacją szkolenia piłkarskiego w Bałtyku Gdynia mieli taką możliwość.

Jakie są plany i cele w stosunku do drużyn młodzieżowych?
Silna młodzież Bałtyku Gdynia to silne zespoły seniorskie. Chcemy, aby juniorskie drużyny młodzieżowe rywalizowały z najlepszymi drużynami w Polsce. Pragniemy, aby w reprezentacji kadry Pomorza pojawili się w końcu reprezentanci naszego klubu. Chcemy grać w Centralnych Ligach Juniorów i mamy plan, jak to uczynić.

Podsumowanie

Czego życzyć Bałtykowi w nadchodzącym roku 2021?
Stabilności, małej ilości kontuzji, dobrej gry i wyników sportowych zadawalających wszystkich ludzi związanych z Biało-Niebieską Rodziną.