04_ENERGA ksiega znaku_znak poziomy

Obchody 90-lecia Bałtyku zakończone remisem z Jarotą

W sobotę 12 września Bałtyk Gdynia świętował 90-lecie założenia klubu. Był biało-niebieski festyn i mecz oldbojów. W meczu w ramach III ligi gdynianie zremisowali 1:1 z Jarotą Jarocin.

Mecz ligowy został poprzedzony rywalizacją oldbojów Bałtyku z zawodnikami Polonii Warszawa. Czarne koszule wygrały 4:2, choć to nasi zawodnicy prowadzili już 2:0 po golach Błażeja Adamusa i Daniela Dubickiego. Nasi goście odpowiedzieli bramkami Igora Gołaszewskiego, dwoma Dariusza Skrzypczaka i jednym Marcina Dettlaffa. Skrzypczak i Dettlaff zagrali gościnnie w drużynie ze stolicy.

Między jednym a drugim spotkaniem mieliśmy uroczystość związaną z przyznaniem odznaczeń. Najpierw wręczono pamiątkową tablicę żonie śp. Stanisława Głowackiego pani Ewie. Stanisław Głowacki był prezesem Bałtyku Gdynia i niezwykle uznaną osobą w historii klubu. Pamiątkowa tablica będzie wmurowana na hali gier Gdyńskiego Centrum Sportu. Oficjalne odsłonięcie tablicy odbędzie się 26 września o godzinie 18:30, czyli godzinę przed meczem Bałtyk Gdynia – Górnik Konin.

Następnie decyzją marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka, z okazji 90-lecia SKS Bałtyk medalem  „De nihilo nihil fit” (nic nie pochodzi z niczego) wyróżnieni zostali:
– Józef Stopyra
Medale wręczał Maciej Kowalczuk – dyrektor ds. sportu Urzędu Marszałkowskiego.

Kolejno dwie pamiątkowe patery otrzymał Zarząd SKS Bałtyk Gdynia.
– Z okazji 90 lecia działalności dla SKS Bałtyk Gdynia serdeczne gratulacje i życzenia wielu dalszych sukcesów składa Polski Związek Piłki Nożnej. W imieniu PZPN paterę wręczył prezes Pomorskiego ZPN i członek Zarządu PZPN Radosław Michalski.
– Zarządowi Klubu SKS Bałtyk Gdynia z okazji jubileuszu 90-lecia wyrazy uznania za wieloletnią działalność i promocję piłki nożnej. W imieniu Pomorskiego Związku Piłki Nożnej paterę wręczył były trener Bałtyku, a dziś Przewodniczący ds. Szkolenia i Licencji trenerskich Pomorskiego ZPN Andrzej Szwarc.
– Uchwałą Zarządu Pomorskiego Związku Piłki Nożnej Józef Stopyra i Adam Tomaszewski zostali odznaczeni srebrną odznaką „Zasłużony dla Pomorskiego Związku Piłki Nożnej„. Odznaczenia wręczyli Radosław Michalski i Andrzej Szwarc.

O godzinie 17:00 rozpoczął się mecz, na który czekaliśmy prawie 11 lat. Ponownie zagraliśmy w miejscu, które jest ściśle związane z naszą historią. Spotkanie lepiej zaczęli zawodnicy z Jarocina, którzy częściej przebywali na naszej połowie. Stempel postawili w 13 minucie. Wymiana podań z pierwszej piłki i precyzyjne uderzenie przy słupku. Strzelcem gola Kacper Szymankiewicz.

W kolejnych fragmentach pierwszej połowy groźniejsi byli zawodnicy Jaroty, którzy oddali cztery strzały, z czego dwa całkiem groźne. Jeden z nich obronił Michał Bartkowiak, a drugi był nieznacznie niecelny. Nasi zawodnicy stworzyli jedną klarowną sytuację, ale strzał Michała Marczaka został obroniony.

Po zmianie stron obraz gry się zmienił. Bałtyk potrafił przenieść się z akcjami na połowę przeciwnika. Bliski wyrównania był Mateusz Gułajski, ale piłka po rykoszecie od obrońcy minęła słupek w niewielkiej odległości. W odpowiedzi Jarota przeprowadził akcję, po której padła bramka, ale sędzia asystent dopatrzył się spalonego. Przenieśliśmy się ponownie pod bramkę gości i po zespołowej akcji doprowadziliśmy do remisu – 62 minuta. Ze skrzydła podawał Szymon Nowicki, do bramki trafił Michał Marczak.

Na następne emocje przyszło nam czekać do ostatnich minut. Wtedy Bałtyk mocniej zaatakował i piłka coraz częściej pojawiała się w polu karnym. Groźnie było po dwóch rzutach rożnych, ale piłka ostatecznie nie znalazła drogi do siatki i mecz skończył się podziałem punktów.

Biało-niebiescy pozostają na trzecim miejscu w tabeli. Następny mecz w sobotę o godzinie 16:00 w Toruniu z Elaną.

Zarząd SKS Bałtyk Gdynia składa ogromne podziękowania każdemu, który choć w najmniejszym stopniu przyczynił się do takiej oprawy naszego święta. Pokazaliśmy wszyscy, że hasło Bałtyk Gdynia biało-niebieska rodzina to nie są puste słowa. Kłaniamy się i do zobaczenia na kolejnych meczach!

Bałtyk Gdynia – Jarota Jarocin 1:1 (0:1)
0:1 – 13′ Kacper Szymankiewicz
1:1 – 62′ Michał Marczak

Bałtyk: Bartkowiak – Nowicki, Lengiewicz, Garbacik, Liberacki, Gołuński, Goerke (81′ Demianchuk), Dziadkowiec, Biedrzycki (46′ Poręba), Gułajski, Marczak

żółte karki: Fabian Lengiewicz, Mateusz Goerke