04_ENERGA ksiega znaku_znak poziomy

Zapowiedź meczu Pomorzanin Toruń – Bałtyk

Rozpoczynamy sezon 2020/2021! Inauguracja rozgrywek czeka nas w Toruniu. Zagramy z beniaminkiem, Pomorzaninem Toruń. Mecz odbędzie się w sobotę 1 sierpnia o godzinie 17:00 na Stadionie Miejskim przy ul. Bema.

Pomorzanin został założony w 1935 roku. Nasz pierwszy pojedynek miał miejsce w 1938 roku. Wygraliśmy 3:1. W sumie graliśmy czternastokrotnie. Bilans korzystniejszy dla gdynian, 7-2-5, bramki: 33-28. Lista spotkań TUTAJ.

Ostatni pojedynek odbył się w ramach Pucharu Polski. 11 sierpnia 1999 roku wygraliśmy w Toruniu 3:0. Bramki zdobyli Marcin Pudysiak i dwie Jarosław Sapiński. Wspominamy to spotkanie ze względu na jedno wydarzenie boiskowe, o które dziś raczej bardzo trudno. Otóż przy stanie 0:0 strzelał Pudysiak i piłka zmierzała do pustej bramki. Odbiła się jednak od kępy trawy, trafiła w poprzeczkę i wyszła w pole. Poniżej wycinek z gazety z tego spotkania.

Pomorzanin Toruń. Przed laty był to klub wielosekcyjny. Wybrane z nich to hokej na lodzie, hokej na trawie, lekkoatletyka, tenis stołowy, szachy, koszykówka, gimnastyka. Obecnie Pomorzanin zrzesza sekcje piłki nożnej i hokeja na trawie. Piłka nożna to jedyna sekcja, która działa od założenia klubu po obecne czasy. Wiodącą sekcją jest jednak hokej na trawie. W tej dyscyplinie Pomorzanin świętował duże sukcesy: 2x Mistrzostwo Polski, 7x wicemistrzostwo Polski, 12x brązowy medal Mistrzostw Polski. Z kolei w hokeju rozgrywanym w hali: 6x Mistrzostwo Polski, 16x wicemistrzostwo Polski, 6x brązowy medal Mistrzostw Polski.

W piłce nożnej najlepszy okres przypadł na lata 1957-1959 gdy torunianie grali w II lidze. Wracając do historii najnowszej, zauważamy, że Pomorzanin w latach 2015-2017 grał na poziomie A klasy (siódmy poziom rozgrywkowy). W ciągu czterech lat nasi rywale zrobili trzy awanse. Do III ligi awansowali mając na półmetku rozgrywek 4 punkty przewagi nad Liderem Włocławek. W wojewódzkim Pucharze Polski Pomorzanin odpadł w ćwierćfinale przegrywając w rzutach karnych 2:4 z Unią Janikowo (21 lipca 2020).

Bałtyk Gdynia przygotowywał się rozgrywając pięć sparingów. Następnie przyszły trzy spotkania w pucharze. Pucharowe niepowodzenie zakończyło nam ostatecznie sezon 2019/2020 i teraz czas skupić się na rozgrywkach kampanii 2020/2021.

Przypomnijmy, że w rundzie zasadniczej rozegramy 21 spotkań (17 jesienią, 4 wiosną). Później czeka nas podział na grupę A (1-8) i grupę B (9-22). W grupie A każdy z każdym zagra po dwa mecze, zaś w grupie B każdy z każdym zagra po jednym meczu. Awans uzyska pierwsza drużyna. Jeżeli z II ligi nie spadnie do naszej grupy żadna drużyna, to strefa spadkowa będzie oznaczona miejscami 16-22, a więc będzie to aż 7 drużyn. Zawodnikiem młodzieżowym jest zawodnik urodzony w 2000 roku i młodszy. W czasie meczu można dokonać pięciu zmian. O kolejności w tabeli decydują kolejno punkty, bilans bramkowy, bramki strzelone.

Sparingi
Gedania Gdańsk – Bałtyk 1:1
Bałtyk – Lechia II Gdańsk 3:2
Bałtyk – Cartusia Kartuzy 2:2
Bałtyk – Huragan Morąg 3:1
Sokół Ostróda – Bałtyk 2:1

Puchar Polski
Jantar Ustka – Bałtyk 1:2
Delta Miłoradz – Bałtyk 0:6
Jaguar Gdańsk – Bałtyk 4:3