Wielki test juniorów

Bałtyk Gdynia kontra Bałtyk Koszalin. Jeszcze w sezonie 2015/16 przeżywaliśmy to w III lidze, pojutrze czekają nas emocje na poziomie juniorskim, ale to wcale nie muszą być mniejsze emocje. Albowiem stawka rywalizacji będzie bardzo wysoka - awans do Centralnej Ligi Juniorów U-17. 

Sprawa rozstrzygnie się w ciągu 160 minut, chociaż nie da się wykluczyć dogrywki i karnych w Koszalinie w środę. Jednak najpierw mecz w Gdyni - niedziela, 14:00, boisko NSR. 

W CLJ nie było Bałtyku od sezonu 2013/14, gdy zespół juniorów starszych złożony z graczy urodzonych w latach 1995-96 (m.in. Krysiński i Proena) zajął bezpieczne 8. miejsce, po czym został zdegradowany z powodu reformy rozgrywek (dwa remisy 1:1 z Bałtykiem K.). Nasz imiennik spadł z CLJ U-19 w czerwcu br.  

Gdynianie zostali wicemistrzami jesieni w pomorskiej lidze. Wyprzedził ich drugi zespół Lechii Gdańsk, który awansować nie może. Tylko biało-zieloni strzelili więcej goli, a lepszą defensywę miał jedynie KP Starogard Gd. Przeciwnicy z Koszalina wygrali swoją ligę bez porażki, tylko raz stracili więcej niż jedną bramkę (3:2 z Arkonią), zresztą defensywa wydaje się być ich największym atutem. Z ofensywą bywa różnie - połowę zdobyczy z całej rundy zawdzieczają wynikom 9:1 i 9:0 z outsiderami. 

To ciekawa sprawa - trenerzy obu drużyn, Krzysztof Wesołowski i Kamil Chicewicz są reprezentantami rocznika 1986 (szkoleniowiec gdynian jest starszy o dwa miesiące). Obaj grali w piłkę do III ligi włącznie. Pierwszy w Cartusii, Orkanie i Orlętach, drugi w Darzborze i Bałtyku K. Ponad osiem lat temu, w maju 2009, gdy pierwszy zespół biało-niebieskich wygrywał rozgrywki III LB, obaj panowie spotkali się na boisku w Szczecinku. Orkan pokonał Darzbór 3:0. Powtórka mile widziana. 

Team SKS oparty jest na roczniku młodszym, czyli 2002, w 28-osobowej kadrze znajdujemy pięciu zawodników z rocznika 2001. W drużynie Chicewicza proporcje są odwrócone. W ostatnim meczu ligowym (0:0 z Kotwicą) w wyjściowej "11" znalazło się dwóch 15-latków, a dwóch następnych było w rezerwie. Pod tym względem można upatrywać przewagi rywali, także w rozumieniu fizycznym, lecz w rzeczywistości wcale tak być nie musi. Juniorzy starsi Bałtyku radzą sobie z seniorami w V lidze, więc tym bardziej juniorzy młodsi nie stoją na straconej pozycji. 

Najlepszym strzelcem SKS z 15 bramkami jest Jan Sadowski. Drugi na liście jest Filip Sobiecki (6 trafień). Po drugiej stronie barykady najskuteczniejszy w lidze był Olaf Bazyliński (9). 

W poprzedni weekend trener Wesołowski testował warianty taktyczne na baraż w sparingu z Jaguarem Gdańsk (3:4, bramki: J.Sadowski, Wasilewski, Wawrzyniak), a następnie pojechał do Koszalina, aby obserwować spotkanie z Kotwicą. Do kadry meczowej być może zostaną włączeni zawodnicy z rocznika 2001, grający w lidze U-19, czy nawet V lidze, jak Karol Formella. Założenie było proste - wszystkie ręce na pokład. Faworytem się nie czujemy, ale wierzymy w zespół, który na nowo powstał latem tego roku. W założeniu to miała być mocna ekipa, tu nie ma przypadku. Niespodzianka polega na tym, że mechanizm zatrybił bardzo szybko i po kilku miesiącach doczekał się wielkiego testu. O wielkiej chwili mamy nadzieję napisać w środę. 
Zapraszamy kibiców na NSR. 

powrót do listy artykułów