Bij mistrza!

W niedzielę o godzinie 15:00 ostatni mecz w sezonie trzecioligowej drużyny Bałtyku. Naprzeciwko biało-niebieskich stanie nowy mistrz - Gwardia Koszalin. Seria pięciu kolejnych zwycięstw (bramki 15-1) wywindowała zespół Tadeusza Żakiety na fotel lidera i zagwarantowała mu sportowy awans na kolejkę przed końcem rozgrywek. Gdynianie mogliby wtrącić trzy grosze, gdyby tydzień temu nie stracili punktów z KSCh. 

W 27. kolejce Gwardia przegrała u siebie z Przodkowem (od tamtej pory GKS wygrał tylko z Leśnikiem), w następnej serii przegrała w Kaliszu. Na dystansie pięciu kolejek (trzy mecze w Koszalinie) zdobyła trzy skromne punkty, zresztą w Świeciu. Mimo to piłkarze z Koszalina zajmowali w tabeli wysokie 3. miejsce ze stratą punktu do Lecha II i Bałtyku. To pokazuje, jak nieprzewidywalna była i jest grupa 2. Serie porażek nie przekreślały szans na awans (w połowie jesieni Gwardia zaliczyła serię czterech gier z 1 pkt.). Kluczem okazały się wygrane w najważniejszych momentach, a - pomijając znakomity finisz - przyszły II-ligowiec dwukrotnie pokonał Elanę (1:0 i 3:2), rezerwy "Kolejorza" (2:1 i 1:0), również Sokoła (3:0 i 1:0). To 18 punktów z najlepszymi pod względem piłkarskim ekipami naszej grupy. Biało-niebiescy wzbogacili się na tych drużynach o cztery "oczka". 

Gwardia zagra w Gdyni o podtrzymanie prestiżu mistrza, lecz nie można wykluczyć, że trener Żakieta da szansę zmiennikom. W ostatnich pięciu spotkaniach wystawiał żelazny skład, praktycznie taką samą "jedenastkę" (jedyny wyjątek to Przyborowski w miejsce pauzującego za kartki Ziętarskiego). 
Hartleb - Stańczyk, Wojciechowski, Dondera, GINTER, Januszkiewicz, MACIĄG, Ziętarski, Shimmura, Szubert, Brzeziański 

Dziewięciu z nich wystąpiło w jesiennym meczu, gdy padł remis 1:1. Siedmiu miało na sumieniu ubiegłoroczny spadek z reformowanej III ligi, ale - jak pamiętamy - ostatecznie uratowały koszalinian bankructwa klubów z wyższych lig. To dojrzały, ograny team z kwintetem zawodników w wieku 29-34 lata (najstarszy jest bramkarz) i duetem młodzieżowców z rocznika 1996 (obaj skończyli już 21 lat). Najlepsi strzelcy: Brzeziański i Ziętarski - po 10 goli, przy czym ten pierwszy gra w Koszalinie od wiosny (wrócił do Gwardii po epizodzie w II-ligowych Błękitnych). 

Od spadku z II Ligi Zachód (2012) Gwardia na NSR jest dla nas bardzo niewygodnym przeciwnikiem. Kolejno przegrywaliśmy: 0:3 (Rokicki, Shibusawa, Murayama), 0:1 (Magdziński), 0:1 (Stańczyk) i 0:1 (Brzeziański). Ten ostatni mecz odbył się prawie dwa lata temu (sierpień 2015). 
Po zwycięstwie w Jarocinie liczymy na godne zakończenie sezonu. Po pauzie za kartki wraca kapitan SKS, Tomasz Wypij

W przerwie meczu Andrzej Szwarc, wiceprezes Pomorskiego ZPN, wręczy puchary i medale mistrzom serie A (zespół Jerzego Jastrzębowskiego), ligi U-14 (Karol Złonkiewicz) oraz ligi U-15 (zespół AP KP Gdynia prowadzony przez Krzysztofa Wesołowskiego, który za miesiąc wraz z całą kadrą 2002 przejdzie pod skrzydła Bałtyku). 

UWAGA - jutro obowiązuje pełna identyfikacja uczestników imprezy. Należy zabrać ze sobą dowód tożsamości ze zdjęciem. Sektor gości będzie zamknięty. Klub z Koszalina nie zamówił biletów.  

WIOSNA 
powrót do listy artykułów